Najczęstsze choroby wątroby

Co wskazuje na to, że wątroba jest chora? Okazuje się, że jest wiele objawów dolegliwości tego narządu. Nie trzeba nawet zbyt długo zastanawiać się nad tym, aby wymienić przynajmniej niektóre z nich.

Najczęściej wskazują na to dolegliwości układu pokarmowego takie jak: bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, nieprzyjemne odbijanie, wstręt do jedzenia. Czasem tym objawom choroby wątroby towarzyszy żółtaczka. Najczęstszą przyczyną dolegliwości wątrobowych jest zakażenie wirusami. Prowadzi to do zapalenia wątroby typu A, B lub C. Natomiast marskość tego narządu to problem, przy którym dochodzi do zmian zwyrodnieniowych i ogniskowej martwicy komórek wątroby. Wyróżniamy kilka rodzaju marskości: pozapalną, zastoinową, żółciową. Do tego przyczyną tego stanu są też: toksyczne działanie leków i innych chemicznych substancji oraz szkodliwy wpływ alkoholu. Dlatego o wątrobę trzeba dbać. W jaki sposób? Przede wszystkim zmienić dietę i unikać szkodliwych substancji. Należy też pamiętać o szczepieniach ochronnych – przeciwko WZW typu B, a kiedy planujemy wyjazd do krajów o wysokim ryzyku zakażenia wirusem HAV, również przeciwko WZW typu A. Stan, w którym wątroba nie może wykonywać swoich funkcji (metabolizmu, magazynowania, filtracji, syntezy) nazywany jest jej niewydolnością. W przypadku silnego zaostrzenia tej przypadłości konieczna jest transplantacja.

Więcej o wątrobie i jej chorobach można przeczytać na stronie internetowej http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby, gdzie wszystko wskazuje na to, że wątroba jest bardzo ważnym narządem.