Objawy i leczenie zakrzepicy

Odczuwasz obrzęk, który jest zaczerwiony, a dodatkowo wyjątkowo bolesny? Tak zazwyczaj zakrzepica żył objawia się, zwłaszcza już w zaawansowanym stadium rozwoju. Co to jest zakrzepica?

Jest to choroba, która wiąże się z nieprawidłową krzepliwością bądź nieprawidłową funkcją ścian żylnych. W praktyce skrzepy mogą dotyczyć zarówno żył, jak i tętnic i w początkowej fazie rozwoju choroby powstają bezobjawowo. Dopiero kiedy już powstanie zator objawy mogą nam uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Jakie są jeśli chodzi o zakrzepicę przyczyny?

Tak jak zostało wspomniane, przyczyny związane są z nieprawidłową pracą ścian żylnych i funkcji krzepnięcia. Istnieje szereg czynników, które mogą im sprzyjać. Należą do nich między innymi siedzący tryb życia (bezruch), otyłość, czy niewydolność oddechowa. Zakrzepica często pojawia się w ciąży, również wtedy, gdy przyszła matka musi leżeć codziennie w łóżku w bezruchu, aby nie zagrażać płodowi. Jeśli chodzi o zakrzepicę przyczyny (https://www.zakrzepica24.pl/objawy-i-diagnostyka-zakrzepicy/objawy ) mogą być także związane z długotrwałymi i uciążliwymi operacjami, leczeniem nowotworowym, a także stosowaniem terapii hormonalnej, w tym antykoncepcji.

W jaki sposób możemy poradzić sobie z zakrzepicą? Podstawą jest leczenie farmakologiczne, które pozwala na udrożnienie żył i tętnic oraz przywrócenie prawidłowego obiegu krwi. Lekarz może zalecić także stosowanie różnego rodzaju opasek uciskowych bądź specjalnych pończoch, dzięki którym regulujemy odpowiednio układ krążenia i przywracamy go do normalnego stanu. Leczenie takie warto stosować także prewencyjnie.